Хасковлийка си счупи крака на тротоар, взима 20 000 лв. от общината
Жена осъди община Хасково за близо 20 000 лв., след като си е счупила крака в дупка на тротоар в областния град, става ясно от решение на Хасковския окръжен съд.
Инцидентът е станал на 31 октомври миналата година малко преди 18 часа, когато жената вървяла със своя приятелка по булевард „България“ от стадион „Младост“ в посока Първа поликлиника. Тя се препънала в необезопасена и необозначена дупка в настилката на тротоара, която била обсипана с листа. Жената паднала и изпитала много силни болки в крака. Хора се притекли на помощ.
В крайна сметка пострадалата била откарана в болницата, където се установило счупване на десния глезен. Последвали две операции – в Хасково и Стара Загора и много дълъг възстановителен период. Жената все още изпитвала болки и използвала помощни средства при вървене, като можело да се наложи трета операция. Лекарите не давали гаранция, че кракът ще възстанови напълно движенията си.
Освен болките, хасковлийката изпаднала в депресия, като посетила и психиатър, който й поставил диагнозата „Смесено тревожно-депресивно разстройство“ и й били изписани антидепресанти. Тя имала и малък бизнес, който прекъснала заради здравословното си състояние и сега разчитала само на близките си. Разходите й за лекарства вече били 1 336 лв.
Жената иска от общината 26 000 лв. представляващи обезщетение за претърпените неимуществени вреди – болки и страдания, ведно с лихвата, както и 1 336 лв. – обезщетение за претърпените имуществени вреди.
В крайна сметка ХОС осъжда общината да заплати на жената 18 000 лв. обезщетение за неимуществените вреди и 1 336 лв. за имуществените, с лихвите. Отделно кметството ще трябва да заплати 1 110 лв. адвокатско възнаграждение, 773 лв. държавна такса, както и 700 лв. за назначаване на съдебно-медицинска и съдебно-психиатрична експертиза.
Решението може да се обжалва пред Пловдивския апелативен съд.
Тези пари да ги дадат от заплатите на общинарите виновни за безхаберието на този град!
Браво на госпожата! Трябва да си научим правата и да си ги търсим при нужда, а не само да навеждаме глава!
То хубаво правата, но първо трябва да си научим задълженията и чак тогава да си търсим правата. (коментара ми няма нищо общо с темата на новината, пиша го само като допълнение към съвета на читателя отгоре)
Коментирам конкретната новина, ясно е, че преди правата са задълженията. Моля, обяснете ни в този случай, какви са ни задълженията? Ако вие се бяхте потрошили, как щяхте да постъпите?
И задълженията са както за гражданите, така и за институциите, двустранен процес е! Когато някоя институция не си е свършила работата, смятам, че трябва да й се потърси отговорност, така както, например, ако не си платя данъка и др., ще има последствия