Димитровград ще кандидатства за столица на поезията
Димитровград да кандидатства за столица на поезията по проект, с който 5 от градовете в Европа ще бъдат обвени за такива – тази си идея сподели снощи уредникът на Дома-музей „Пеньо Пенев“ Живка Шишкова.
Попаднах на този проект съвсем случайно още преди 5 години в интернет и разбрах, че в България представител е фондацията на Мая Вапцарова. Още тогава настоявах да кандидатстваме, но с тогавашното ръководство на града се получи някакво разминаване, обясни тя по време на литературното четене „Димитровград в българската поезия“ в късния следобед вчера.
Аз реших, че точно Димитровград има всички дадености да бъде българската столица на поезията, включително и подходяща инфраструктура – два прекрасни парка, които носят имената на поети Пеньо Пенев и Вапцаров, а 50-те години на миналия век за града минават действително под знака на поезията, коментира тя.
Аз не се отказвам от тази идея и ще продължим да работим в тази посока с гражданското сдружение „Димитровград- най-живият паметник на архитектурата“, категорична бе Живка Шишкова.
Паркова поезия бе нарекла тя литературната среща в лятната читалня на димитровградската библиотека снощи. Това подразни доста хора, но всъщност такова явление има и то означава четене на поезия в паркове, обясни уредникът на дома-музей „Пеньо Пенев“.
Парковата среща по темата „Димитровград в българската поезия“ бе в три условни раздела. В „Когато се наливаха основите“ бяха включени стихове и песни от времето на бригадирското движение и строителството на Димитровград. В него участва и вокална група „Тракийски гласове“.
Вторият цикъл бе „Съзвездия“ – образци на изящната словесност от големите български имена в поезията, писали за Града на младостта- Дамян Дамянов, Багряна, Божидар Божилов и т.н.
Третият елемент бе „Местожителство“ – пространството за изява на местните, димитровградски поети Иван Николов, Калофер Киряков, Стоян Ралчев, Кръстю Кръстев, Иван Гочев и др.
Стиховете представи актьорът Константин Стайков – почетен гражданин на Димитровград и бивш директор на театъра, а водещ на срещата бе уредникът на Дома-музей „П. Пенев“ Живка Шишкова.