Хасковлии дирят египетски лешояди в Етиопия
Специалисти от хасковската структура на Българското дружество за защита на птиците се завърнаха преди дни от Етиопия. Причина за експедицията в африканската страна бе намаляването на броя на египетските лешояди у нас през лятото.
От 5-ти до 23-ти декември екип български орнитолози и техни колеги от Ethiopian Wildlife and Natural History/BirdLife Ethiopia са извършили проучване в Етиопия, където има най-високо струпване на египетски лешояди в източна Африка. При преброяването са регистрирани 1424 птици, а цялата им численост в полупустинния регион е около 1700.
В България през лятото гнездят едва 36 двойки египетски лешояди, като 20 от тях са в Източните Родопи. Главните причини за намаляването броя на прелетните птици са отравянията по местата им на зимуване, отстрел от местното население в Африка, повишена смъртност в гнездовите райони или антропогенни фактори.
„Основната цел на мисията в Етиопия бе да се установи защо намалява броя на египетските лешояди в страната ни и изобщо. Потърсихме причината за това там, в родното им място и смятаме да продължим изследванията си в други държави, съседни на Етиопия“, разказа пред Haskovo.info директорът по природозащита в Хасково Стойчо Стойчев.
Скоро предстои среднозимно преброяване на водолюбивите птици в региона като корморани, патици, лебеди, чапли и гъски.