„Отче наш“ с размер на лещено зърно във фоайето на музея
Молитвата „Отче наш“ на седем езика с размер на лещено зърно и най-малкото издание на Библията в света са сред забележителностите, които могат да се видят в откритата днес изложба, посветена на Библията, във фоайето на Регионална библиотека „Христо Смирненски“.
Молитвата може да бъде прочетена само с помощта на микроскоп. Изложбата се състои от 10 информационни табла, които представят историята на Библията от възникването й до наши дни. Посетителите могат да докоснат ръкописи върху папирус и пергамент. Еврейските преписвачи на Библията са се къпели всеки път преди да напишат думата „Бог“, разказаха като любопитен факт организаторите.
Друг уникален експонат е пресата на Гутенберг в оригинален размер, от която е излязла първата печатна книга в човешката история през далечната 1456г.- Библията. Учениците Янка и Ясен бяха първите, получили стих от Евангелието на Йоан, отпечатан на пресата. Представен е макет на скинията, която е първообраз на християнския храм, в мащаб 1: 25.
В последната десета секция е показана Библията в най-съвременен вариант – на компютър.
„Изложбата има информационна цел. Аз самият от 38 години насам чета тази книга, обичам я и искам и други хора да я четат„, сподели при откриването собственикът на експонатите германецът Стефан Пилц. Това е най- превежданата и продавана книга в света, съобщи той. Тя е преведена на над 2 500 езика.
Стефан Пилц благодари за съдействието на Регионалната библиотека, Регионалния исторически музей и община Хасково. Стефан Пилц подари на зам.- кмета Венко Точевски екземпляр на Библията. Подаръци получиха и директорите на библиотеката и музея. За библиотеката Стефан Пилц бе подготвил и кашон книги.
Регионалната библиотека „Христо Смирненски“ разполага с екземпляр на Цариградския превод на Библията от 1885г., съобщи директорът на културното средище Тонка Койчева.
Изложбата ще остане във фоайето на регионалния исторически музей до 11 октомври.