160-годишнина чества хасковският храм „Св. Архангели Михаил и Гавриил“
С изложба базар на детски рисунки „Ангелът – моят хранител“ започна празничната програма по случай 160-годишнината на храма „Св. Архангели Михаил и Гавриил“ в Хасково.
В следобедните часове се състоя детска творческа работилница за обредни печива. Какви пити и хлябове са приготвяли българите за големите християнски празници показа Бети Василиева. Децата са от неделното училище, а обредният хляб ще е за съботната заупокойна литургия за Архангелова задушница. Отделно ще има питки с лика на Архангел Михаил. Вече приключва освежаването на храма.
Храм „Св. Архангели Михаил и Гавриил“ е построен през далечната 1861 г. Зидари от Карлово и Брацигово съграждат духовната обител за кратко време. Богатите дърворезби на иконостаса, архиерейския трон и на малките иконостаси са дело на известния майстор Яне Спиров. Много от иконите на имат ктиторски надписи на гръцки език. Сред тях изпъкват „Събор Архангелски“ – патронната икона от 1866 г., „Св. Йоан Кръстител“ от 1872 г.
Поради изключителната архитектурна значимост на храма, неговата автентичност и майсторска изработка на иконостаса и стенописите, през 1972 г. той е обявен за паметник на културата от национално значение.
През годините храмът получава подкрепа от много дарители – и богати, и бедни. Сред тях са индустриалецът-тютюнотърговец Георги Чалбуров, основателят на шивашката индустрия в Хасково Хаджи Васил Хаджи Тодоров.
Куполът на камбанарията на църквата грейна в позлата през 2003 г. Със средства от Министерството на културата и дарения от миряни наскоро завърши мащабна реставрация на сакралната живопис по проект, одобрен от Националния институт за паметниците на културата.
В събота, на Архангелова задушница, ще бъде отслужена всеобща панихида в памет на свещенослужители, служители, певци, диригенти, хористи, миряни. В неделя ще бъдат наградени участниците в изложбата за рисунки и ще има празничен концерт и водосвет. В деня на Св. Архангели Михаил и Гавриил в понеделник празнична литургия ще огласи 160-годишната църква.