Боклукът се увеличава, започваме със „зеления“
От 2008 година в Хасково трябва да започне т.нар. компостиране на зелените отпадъци от градини и паркове. Това съобщават от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите във връзка с разработването на проект на Национална стратегия за намаляване на количествата биоразградими отпадъци, предназначени за депониране.
Въвеждане на разделно събиране и третиране на "зеленината" включва отпадъци, генерирани от дейностите, свързани с поддръжката на зелените площи в градовете (напр. есенни листа, окосена трева, клони и др.), вкл. и от частни озеленителни фирми.
Стратегията предвижда също и разделно събиране третиране на хартия и картон, които не се класифицират като отпадъци от опаковки – напр. вестници, списания, офис хартия и др.
В страната съществува достатъчен капацитет за третиране на тези отпадъци, който в момента не се използва пълноценно и няма да бъде необходимо, изграждане на нови мощности. Разделното събиране на тези отпадъци е лесно и не създава проблеми при съхранение за разлика от другите биоразградими отпадъци.
Предлага се тази мярка да обхване всички градове в страната с население над 50 000 души, по подобен на описания за "зелените" отпадъци ред.
Въвеждането на разделно събиране и третиране на хранителни отпадъци и отпадъци от личните дворове – "биоотпадъци" е по-сложно и се предвижда да започне до 2013 г.
Още през 2010 г. обаче трябва да стартират пилотни проекти, за тестване на системата в реални условия.
Количеството на отпадъците у нас през следващите години ще нараства, въпреки намаляването на населението, показва анализа на експертите от дирекция "Управление на отпадъците" на Министерството на околната среда и водите. Това е и причината за разработване на стратегията.