Хасково отбеляза националния празник
Хасково отбеляза националния празник на България 3 март. Честването започна с издигането на българското знаме на площад „Общински“. След това шествието пое под духова музика към площад „Свобода“, където бе основната част от празника.
След танц на мажоретки се състоя официалният ритуал по поднасяне на венци от представителите на общинската и областна администрация, депутати и политици.
За разлика от обикновено този път гражданите трябваше да изчакат преди да поднесат своите цветя пред паметника на Незнайния воин. Това се случи когато заместник- кметът Венко Точевски трябваше да произнесе словото за празника. В него той подчерта, че „България има много празници, но 3 март ни е най-мил“.
Празникът продължи с концерт на танцов ансамбъл „Златна Тракия“.
На 3 март (19 февруари 1878 стар стил) в Сан Стефано представителите на Русия и Османската империя подписват предварителен мирен договор, според който се слага край на Руско-турската освободителна война.
За първи път празникът се чества по нов стил на 3 март 1917 г. Денят на освобождението на България от османско иго е определен за национален празник с указ от 27 февруари 1990 г. и с Решение на 9-тото Народно събрание от 5 март 1990 г.
Честит 3 март на всички български граждани.Да сме живи и здрави и все така МАЙКА БЪЛГАРИЯ да ни закриля.ДЪЛБОК ПОКЛОН!
Честит празник на всички!Братко Шенол ти си един достоен български гражданин
С праздником дорогие Болгарские братия,будте здорови и всего хорошего.Да здравствует Болгария,да здрвствует великая Рус.
Истината е, че без подкрепата на Русия още щяхме да сме област Булгаристан!
Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата освободителка и покровителка!…З.Стоянов
„Като народ ние можем да се гордеем, че всичките ни народни деятели и патриоти: Г.Раковски, Л.Каравелов, В.Левски, Хр.Ботйов, А.Кънчев, П.Волов, Г.Бенковски и проч., са биле против официална Русия. Никога те не са апелирали към нея, защото са знаяли, че нейний камшик повече боли от турския….“
Русчук, 1-й Март 1886 г.
З.Стоянов