Хасковският съд задържа полковник от запаса, издирван за убийство в Турция
Хасковският окръжен съд задържа за 40 дни 63-годишния турски гражданин Мустафа Гьокташ, издирван от властите в Турция за убийство.
Става въпрос за убийството на писателя и университетски преподавател доц. Неджип Хаблемитоглу на 18 декември 2002 г. в Чанкая, област Анкара. Максималното наказание за престъплението е доживотен затвор.
Криминален съд в Анкара е издал заповед за ареста на Гьокташ, който се е издирвал от Интерпол с червена бюлетина.
Мъжът е заловен в края на август при опит да влезе нелегално в страната през оградата. От прокуратурата му е наложена парична гаранция и забрана да напуска страната. Той е отседнал в свиленградски хотел. На 1 септември при рутинна полицейска проверка е задържан в града.
Дълги години убийството оставаше неразкрито въпреки подозренията, че е организирано от членове на групировката ФЕТО на проповедника Фетхуллах Гюлен, която според турските власти стои зад опита за преврат през 2016 г.
Според адвокат Иван Иванов неговият подзащитен не е член на ФЕТО, а напротив, бил е репресиран между 2009 и 2014 г. именно по обвинение на членове на ФЕТО, че е участвал в организирана престъпна група. Лежал е 5 г. и половина в затвора без присъда. През март 2014 г. е оправдан окончателно от 4-ти Върховен наказателен съд за тежки престъпления в Истанбул. Според Иванов, клиентът му е набеден, че е организирал убийството на университетския преподавател преди 20 г.
Досега е бил легален в Турция, където е работил като адвокат. През 2021 г. той е сред адвокатите в страната, който е платил едни от най-високите данъци – 1.3 млн. турски лири. Обслужвал е холдинги на територията на Истанбул. Една от фирмите е продавала боеприпаси на турската жандармерия, а друга – системи за управление на летищата.
Според неговия защитник, Мустафа Гьокташ е преминал нелегално границата, защото е политически преследван в родината си. В същото време той имал специален зелен паспорт, който му давал право безвизово да влиза и пребивава на територията на България и ЕС. Когато е разбрал, че го издирват в Турция е решил да избяга в България, където да поиска право на убежище и хуманитарен статут.
Гьокташ поиска от съда да не бъде задържан. Беше разпитан свидетел, който гарантира, че ще го приюти и издържа в разградско село до провеждане на делото по искането на турските власти за неговото екстрадиране.
В крайна сметка съдът задържа мъжа. Една от причините е, че има реална опасност той да се укрие, защото е чужденец и няма адрес в страната.
Определението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – Пловдив.