До 2 500 лв. е глобата за пунктовете за изкупуване на билки, които не отчетат дейността си
Билкозаготвителните пунктове трябва да представят до 20 януари в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Хасково обобщена информация за изкупените, обработени и реализирани през 2022 г. билки от лечебни растения, техния произход и складови наличности.
Същото трябва да сторят и билковите аптеки и търговците от фармацевтичната, парфюмерийната, козметичната и хранителната промишленост, които са изкупили билки при осъществяване на дейността си.
Билкозаготвителите, които не подадат в срок информацията, или тя съдържа неверни данни, подлежат на санкции. Глобите за физически лица са от 100 до 1 000 лв., а за юридически – от 300 до 2 500 лв.
На територията на РИОСВ – Хасково продължават да функционират 15 пункта за изкупуване на билки – по един в Кърджали, Крумовград, Момчилград, Свиленград, Ивайловград, Симеоновград, Хасково и по четири в Тополовград и Любимец.
Подадените в екоинспекцията справки за реализирани количества билки през последните години показват, че в областите Хасково и Кърджали се събират най-много жълт кантарион, лайка, шипка, риган, хвойна, градински чай, липа. Пунктовете, които извършват дейност по събиране, търговия и съхранение на билки, задължително обявяват дейността си в екоинспекцията и регистрират книга за изкупените, реализираните и налични количества лечебни растения.