Ивайловградски находки в най-голямото музейно печатно издание в България
Интересни находки от района на Ивайловград са намерили място в новоизлезлия от печат 35-ти том на „Известия на Националния исторически музей“.
Автори на статията „Средновековни накити от късноантичната и средновековна крепост в местността Балък дере“ са археолозите Ивайло Кънев и Цветина Петкова.
Началото на проучванията на Родостица е сложено през 2004 г. от доц. Бони Петрунова, а през 2007 г. са поети от екип на НИМ с ръководител Ивайло Кънев, припомня Haskovo.info.
В 18 от проучените досега гробове като част от инвентара, се откриват различни обеци, пръстени, гривни, нанизи. Най-добре представеният накит в некропoла са гривните – метални и стъклени. Находките илюстрират мода, която започва още в X в., на по-активното навлизане на гривните, които са носени по няколко на всяка ръка. При обеците превес имат обикновените халки или техни производни, отбелязват двамата археолози. По време на разкопките на крепостта е открит един оловен ажурен медальон с вписан кръст, а също две бронзови звънчета.
В новия двуезичен том на най-голямото музейно печатно издание у нас са публикувани 20 статии в сферата на историята, археологията, нумизматиката, сфрагистиката, етнологията и музеологията. Те представят всеобхватната работа на музейните специалисти на различни обeкти в страната.