20 минути са нужни за изстрелването на ракетите по градоносния облак
Денонощно се следи за образуването на градоносни облаци, към които да бъдат изстрелвани ракети, съобщават от Изпълнителна агенция „Борба с градушките“.
През активния сезон във всеки команден пункт в страната има между 5 и 7 дежурни специалисти, които вземат решение и управляват въздействието върху градоносните облаци, за да защитят земеделските площи. Агенцията има 11 регионални дирекции, разположени в Хасково, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Тъжа.
От началото на градозащитния сезон – на 14 април, са изстреляни 11 857 ракети, като са проведени 231 активни действия и са обработени 1 037 градоопасни клетки. За същия период на миналата година активните действия са били 196, върху 791 градоопасни клетки и са изстреляни 10 189 ракети.
Само на 27 юли в Хасково, Стара Загора и Сливен бяха проведени 4 въздействия и използвани близо 300 ракети. Една от водещите цели в дейността е да се намали силата на градушката и при падането й да е с минимални размери или разтопена, посочват от агенцията.
Метеорологичната обстановка се наблюдава непрекъснато със 7 радара, като информацията се обновява на 4 минути. При установяване на опасност от град се иска разрешение от Центъра за координиране и използване на въздушното пространство и тогава се активира дадената регионална дирекция с нейните ракетни площадки.
От момента на искането на разрешение до самата стрелба са нужни приблизително 20 минути. С цел безопасност, когато площадка или полигон не са активни, ракетите са прибрани и зареждането им започва след подаване на команда към стрелеца на място.
В цялата страна има 263 ракетни площадки, на които трябва да се поддържа наличност от най-малко 22 ракети. В момента има по 28 ракети на всяка площадка и според агенцията те са достатъчни за ефективната работа.