Защо са важни фибрите в диетата при диабет
Страдащите от диабет е нужно много да внимават с начина си на хранене. Това означава, че трябва да изключат някои групи храни и да добавят други, които да подобрят състоянието им. Едно от най-важните храни, които е нужно да присъстват в диетата при диабет тип 1 и тип 2 са тези, богати на фибри.
Нека ви запознаем по-подробно за какво са полезни те при захарна болест.
Ползи на фибрите при диабет
Фибрите притежават противовъзпалителни свойства, които подпомагат разграждането на мазнини в червата. Освен това, намаляват апетита и дават чувство за ситост. Тези качества повишават инсулиновата чувствителност.
Кръвната захар също се поддържа в нормални граници, тъй като фибрите забавят отделянето на глюкоза в кръвта. Храните, съдържащи фибри, се разграждат по-бавно от тези с прости въглехидрати.
Към храненето може да се добави и хуск. Разтворимите фибри в него забавят преминаването на храната през храносмилателната система, което позволява по-доброто абсорбиране на хранителните вещества.
Храни, богати на фибри
След като разбрахме какви са ползите от фибрите за диабета, нека ви дадем насоки и как да си ги набавите. Те са от растителен произход и се съдържат в изобилие от плодове, зеленчуци и ядки.
Самите фибри се делят на разтворими и неразтворими. Храните, които съдържат диетични фибри, съдържат и от двата вида, макар и в различни количества. На това трябва да се обърне внимание при изготвяне на диета при диабет, според нуждите на пациента.
На пазара има и хранителни добавки с фибри, които са под формата на хапчета или са разтворими. Въпреки това приемът чрез хранене е за предпочитане. Не забравяйте, че когато спазвате диета, богата на фибри, трябва да пиете и нужното количество вода според теглото ви.
Ето и храните, които е добре да присъстват в диетата ви:
- Пресни плодове
- Пресни зеленчуци
- Ядки
- Зърнени култури
- Трици и овесени ядки
- Бобови растения
- Семена
- Натурален шоколад.
Храни, богати на фибри за закуска
Не подценявайте колко е важна добрата закуска, а когато тя съдържа фибри, тя се превръща и в панацея за благосъстоянието на червата. Както споменахме, фибрите притежават и засищаща сила, която ще ви помогне да не чувствате глад до обяд.
Закуската ви може да се състои от:
- Кисело мляко с овесени ядки или трици;
- Филийка пълнозърнест хляб с пресен зеленчук;
- Плодове, по възможност с кората.
Избягвайте плодовите сокове, дори и вие да сте ги изстискали, защото се губят фибрите у тях, а притежават високо количество фруктоза. Това е изключително вредно за диабетиците.
Храни без съдържание на фибри
Ако имате проблеми с червата или колит, храната с богато съдържание на фибри може да бъде противопоказна за вас. В такива случаи е добре да избягвате прекомерния прием, тъй като това може да попречи на усвояването на някои основни минерали, като желязото и калция. Освен това е възможно допълнително раздразване на червата.
Фибрите могат да попречат на действието на активните съставки на някои лекарства. Затова е добре да ги консумирате около 2 часа след лекарството си. Преди всичко е важно да се консултирате с лекуващия лекар и диетолог
Храните, които са с ниско съдържание или без фибри, са следните:
- Бяло и червено месо;
- Риба;
- Варени картофи – трябва да се приемат с внимание при диабет;
- Бял хляб и други тестени изделия – трябва да се избягват при диабет, имат висок гликемичен индекс;
- Мляко и млечни продукти;
- Плодови сокове – добре е да се избягват, заради високото съдържание на фруктоза;
- Зехтин;
- Яйца;
- Пчелен мед – също трябва да се избягва при диабет, защото има висок гликемичен индекс;
- Билкови чайове.