Проучиха 17 произведения на декоративната украса в Димитровград
С активното сътрудничество на общината приключи изследването „Художествен синтез в Димитровград“, насочено към съхраняване на атрактивните външни пана, които превръщат града в своеобразна галерия на открито.
Целта е изготвяне на аргументация за защита на монументално-декоративния синтез на изкуство с архитектура в града като недвижими културни ценности, съобщават от сдружение „Ново архитектурно наследство“.
Обхват на разработката са 17 произведения на декоративната украса в Димитровград, сред които декоративни бетонни и керамични пана, мозайки и сграфито, с автори Атанас Яранов, Стефан Гацев, Георги Богданов, Димо Заимов, Михалис Гарудис, Кольо Гецов, Красимир Джидров, Петко Чурчулиев и др. Те са разположени на калканите на жилищни блокове, на фасадите на няколко обществени и индустриални сгради, на Ротондата на сградата на Община Димитровград, на спортна зала „Младост“. Това е първият по рода си пълен проект на територията на един град в България. Консултанти са доц д-р Наталия Христова и проф. д. изк. Чавдар Попов.
„Ново архитектурно наследство“ събира различни експерти с цел проучване, популяризиране и стратегическо развитие на архитектурата, създадена след Втората световна война. Целта е съхранение на ценностите от новото архитектурно наследство и опазване на многообразието на съвременните български градове.