Свиленградски деца майсторят плетива
В Историческия музей в Свиленград започнаха занимания по плетачество за деца – част от образователната програма „Старите занаяти в новото време“. Целта е учениците да придобият нови практически и творчески умения, усет за хармония и красота.
На първото занятие чрез мултимедийна презентация участниците се запознаха с историята и същността на плетенето като метод за изработване на тъкани с помощта на игли и конци.
Те научиха за най-старото плетиво, съхранено в музей – плетен чорап в Египет от III-IV век, за появата на плетачната машина, за различните видове плетива, които внасят доза неповторимост и уникалност в дома и в облеклата.
Ученици от НУ „Христо Попмарков“ и Центъра за специална образователна подкрепа „Стефан Василев“ със сръчни ръце бързо разбраха тайните на плетенето на две игли. Дали момчетата или момичетата са по-добри, ще разберем в края на месеца, казва директорът на музей Елена Митева. Умело изработените плетива ще бъдат показани на изложба на финала на образователната програма, финансирана от Министерство на културата.