Велев: Опозицията „съкратена“ незаконно
Като до голяма степен незаконосъобразно определи председателят на местния парламент Димитър Велев решението за отстраняване на общински съветници от постоянните комисии. Според него, ако е имало обвинения в корупция, отправени от едни съветници срещу други, поведението на тези, които уронват престижа на местния парламент може да бъде осъдено в декларация.
Подранили предизборни страсти са причина за конфликта между съветническите групи, коментира Димитър Велев, който отказа да обяви позицията си по време на дебатите миналия петък, но гласува против отстраняването на съветниците от постоянните комисии. Сред отстранените бяха и съпартийците на Димитър Велев от БСП Петко Драганов и Радан Чолаков.
Димитър Велев заяви, че въпросът за оставката му като председател на местния парламент не е поставен, но ако скандалите по време на сесии продължат и не се работи в интерес на общината, той и сам не би желал да ръководи подобни заседания.
Работата на местния парламент през изминалите три години от мандата Димитър Велев определи като ползотворна. Проведени са 36 заседания, приетите решения са 596.
„Другарят“ Велев явно не прави разлика между „право“ и „задължение“ на общинските съветници да бъдат избирани в постоянни и временни комимиси на общинския съвет. За справка – чл. 33, ал. 1, т. 1 от закона за местното самоуправление и местната администрация.
Решението за избиране и предсрочно освобождаване от длъжността член на постоянна комисия не засяга правата и законнити интереси на общинските съветници. То представлява въпрос на целесъобразност и не подлежи на съдебен контрол, поради което и не може да се квалифицира като „незаконосъобразно“, тъй като това е в прерогативите на съдебен орган, а не на председател на ОбС, пък бито то и дългогодишен юрист и сегашен кандидат за административен съдия. В тази насока е и Решение № 10267 от 14.11.2003 г. на ВАС по адм. д. № 10325/2002 г., III о., докладчик съдия Йовка Дражева.