Природозащитен лагер събра млади хора в Сакар
Малко повече от 30 младежи с интерес към природата взеха участие в традиционния вече природозащитен лагер, който Българска фондация „Биоразнообразие“ организира в Сакар.
Под ръководството на експерти те изследваха гори и поляни край Устремския манастир “Св. Троица” за интересни представители на родната флора и фауна.
Около 30 различни вида птици записаха в дневниците си младите изследователи: авлига, голямо и малко черногушо коприварче, лястовици, няколко вида овесарки, черен щъркел, белочела сврачка, както и впечатляваща двойка царски орли.
Сакар е изключително интересен район, който попада по-скоро в зоната на средиземноморския климат и по тази причина тук се наблюдават по-южни видове, които рядко можем да видим, казва Александър Маринов, водач на любителите орнитолози.
По отношение на растенията, късметът на участниците беше още по-голям. Те наблюдаваха богато многообразие от цъфтящи видове, типични за региона, а най-впечатляващи бяха десетките диви орхидеи от различни видове .
Групата посети и най-новата защитена територия – природната забележителност Черните скали в землището на село Орешник.
Сакар все още е една от най-неизследваните планини у нас, сподели Камен Бакърджиев – местният водач на групата. Затова и няма твърде много данни за биоразнообразието на Сакар, няма и много изградени и утвърдени туристически маршрути. Но това не значи, че планината няма какво да предложи както на любителите на екотуризма, така и на запалените природолюбители, търсещи непокътнати места за наблюдение на дива природа, смята той.