Д-р Виолета Костова с публикация в научно издание
Изследване на хасковската историчка д-р Виолета Костова е публикувано в сборника „Културното наследство на Тутракан и неговото място в добруджанската история“.
В него са събрани доклади от националната научна конференция на тази тема, организирана от Министерството на културата, Института за исторически изследвания към БАН, Военната академия „Г. С. Раковски“, Добруджанския научен институт, Македонския научен институт, Община Тутракан и Историческия музей в града.
Основните тематични направления на научния форум са били възникването и развитие на Добруджанския въпрос (1878-1940), историческата съдба на Добруджа в контекста на българския национален въпрос, войните за национално обединение и Добруджа, Тутраканската епопея и освобождението на Добруджа през 1916-1918 г.
Изказване на конференцията в качеството си на историк е направил и Георги Първанов, президент на България (2002-2012).
Д-р Виолета Костова е проучила съдбата на Добруджа през Междусъюзническата война на страниците на вестник „Мир“ – един от най-авторитетните вестници в Царство България. Създаден през 1894 г. като печатен орган на Народната партия, от 1905 г. той се превръща в национален ежедневник, а през 1911 г. в българския официоз.
Авторката проследява на страниците на вестника поведението на Румъния, анексирането и окупацията на областта, въвеждането на законодателство и режим, които целят да асимилират българското население.
Кореспонденциите и статиите, от чуждия печат, публикувани във вестника, показват постепенната, макар и доста закъсняла промяна на европейското обществено мнение за ролята на Румъния и решенията на Великите сили относно Добруджа.
Въпреки цензурата вестникът осведомява българското общество за събитията в Добруджа и защитава изконната й принадлежност към България, в която се завръща през 1940 г. съгласно договорът от Крайова. Въпреки репресиите и опитите за асимилация българите са запазили своя национален дух и самосъзнание, пише историчката.