6 войнишки паметника от Хасковско влязоха в националния регистър
6 паметника в област Хасково днес бяха включени в Регистъра на военните паметници на България, съобщават от областна администрация.
Това стана на заседание на Областна комисия „Военни паметници“, водено от областния управител Кадир Исов, който е и председател на комисията.
Паметна плоча на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война в село Стамболийски, община Хасково и морена на гроба на загинал през 1912 г. войник, защитаващ границата на България, намиращ се близо до с. Конуш, бяха сред приетите в Регистъра войнишки паметници.
На 21 юни е открита в с. Евфем, община Маджарово, паметна плоча с имената на загиналите в Балканската и Втората световна война, която също стана част от регистъра. Плочата е поставена на площада пред кметството на с. Ефрем със собствени средства и е проектирана от Иван Каратонев.
Внесени на самото заседание 3 предложения от представител на Община Свиленград също бяха гласувани единодушно. Става въпрос за два паметника на Георги Пирдопски, единият от които на територията на бившата гранична застава, носеща неговото име, и символичен Мемориал на граничната слава.
Въпреки положените грижи за 8 паметника и паметни плочи в с. Конуш, някои от тях се нуждаят от ремонт който ще коства около 3000 лв. за всички, стана ясно на заседанието. Комисията одобри на местно ниво искането за финансиране. Документите ще бъдат подготвени и изпратени в Министерството на отбраната. Единият от паметниците е обграден от бетонирани автентични щикове. Част от щиковете са очупени и липсват, поради което молбата на дружеството на запасните в с. Конуш е при възможност да им бъдат намерени и доставени от военно министерство щикове с отпаднала необходимост, за да могат да възстановят нарушената част от оградата.
Две предложения за финансиране бяха върнати за доуточняване на община Стамболово. Тя кандидатства за отпускане на средства за възстановяване на военен паметник в с. Силен, който представлява чешма с мраморна плоча. Липсата на каквито и да е данни в молбата и снимковия материал за имената на загиналите, които са били изписани на разрушената мраморната плоча, бе причина искането да бъде върнато за доуточняване. Такова е необходимо и заради твърде неясното писмо на жител от с. Голям извор, община Стамболово, което визираше паметник там без никакви подробности.
Тоо пък Бончев какво общо има с това?Бончев,Бончев,нямаш грам гънки в мозъка,нямааш,така му викаше А.Ненков в ОД на МВР та за добра служба го заточиха в Х-ли и от там хайде пътя.А сега се наредил до турчина,измекяр,няма срам нямаа,като сватанака си Ив.Петров-БОКЛУЦИ…