750 двойки на малките матури, 1260 издържаха изпитите
Общо 750 са двойките от външното оценяване на 7-класниците по български език и литература и математика, съобщиха за Haskovo.info от Регионалния инспекторат по образованието – Хасково.
Резултатите вече са достъпни на сайтовете на РИО и МОН, а списъците са изнесени пред блок 2 на Обединените ученически общежития в Хасково и ОУ „Пенчо Славейков“ в Димитровград.
Слабите оценки по български са 281 или с 38 по-малко от 2014-а, а по-математика – 469 с 6 по-малко.
Средният успех по български е добър 3.854, а по математика – среден 3.297. Оценките са малко по-ниски от миналогодишните.
Издържалите изпитите са 1260 седмокласници, а местата в гимназиите в областта са 1066.
И на двете външни оценявания няма пълна шестица. Най-висок сбор има Ивана Ангелова от хасковското СОУ „Паисий Хилендарски“ с 5.927 по математика и 5.689 по български. Следват Панайот Маринов от ПМГ „Боян Петканчин“ и Мария Вълкова от димитровградската ПМГ „Иван Вазов“.
Подаването на документи за участие в първи и трети етап на класиране ще се извършва във ІІ блок на Обединени ученически общежития – Хасково и Основно училище „Пенчо Славейков“ – Димитровград от 8 до 18 часа. За Първи етап на класиране – от 16 юни до 19 юни.
Сред първите, които се качиха до общежитията за да видят резултатите си и на „стената на плача“ бе Радина Бодурова от ПМГ „Боян Петканчин“. Момичето е изкарало 4.701 по математика и 4.937 по български и иска да продължи да учи в Математическата.
Десислава Кузманова и Грета Марчева от ОУ „Христо Смирненски“ искат да учат в ГПЧЕ „Асен Златаров“. Деси има 5.100 по български и 3.500 по математика, а Грета е изкара съответно 5.100 и 3.950.
И трите момичета бяха доволни от резултатите си на фона на трудните матури.
Абсолютно точни резултати! Средното ниво на хасковския ученик е точно към тройката. Като се има предвид българската действителност и простотиите в образованието – даже много изкараха децата!
г-жо Димитрова, аз пак да попитам – а телевизора къде е? Този телевизор, който купихте с наши пари! Има ли за какво още да ни събирате средства. То и без това бала беше като касичка за вас.
Да се забранят частните уроци на учителите! Те като ни взимат парите декларират ли после тези доходи! Да не говорим, че за да имат някакви постижения дават решени задачи за олимпиади вече в последствие и си приписват заслугите като успех. Това се прави от години!
В България образованието се прави от прости и ограничени хора. Колкото по прост си – толкова по-богат си. И като ти омръзне с бизнес да се занимаваш – решаваш да станеш директор на някое училище. На един конк*рс като се провалиш – си купуваш втория. После се настаняваш в училището и почваш да се разпореждаш. Нищо, че не разбираш от образование, и представа си нямаш от работа с малки деца. Не умеш да си предаваш уроците, пък да не говорим колко струваш като ръководител и човек. Но важно е, че имаш много-о-о пари. И същите тия дето са се подмазвали на предишни директори, сега се подмазват на теб. И както ти се подмазват утре тебе ще свалят. Но междувременно си провалил едно училище, работата и живота на много хора. Но така е като имаш пари и идваш от село!
Цялата система е пародия на образование. Да се правят едни изпити, за да взимат едни хора пари за някава си работа. Да стресират децата и да съдират кожите на родителите. Всички са против тези матури. Няма много смисъл от тях щом 50 процента са двойки. Пак всички ще влязат където искат, но с двойка. Защо умните глави в МОН не вземат да опростят живота на всички.
И докога държавата ще толерира математическите и езикови гимназии нарочени за елетни училища. Казват няма деца – ами като няма как на накои училища се одобряват по 6 паралелки, а на други се забраняват! Нали уж с приоритет е професионално ориентираното образование. Дуална система и практика за младите. Въшки! Нищо подобно. Родителите като овци си пращат децата в така таречените елитни училища. Пък там пълно с комплексари, лигави богаташчета и новоизлюпени еснафи! Още по дефиниция това сборище изключва образованието.
Ти си простият, не системата е проста, ами децата. Пълно безхаберие, незаинтересованост и простащина отстрана на децата. Учителите и на главата си да се обърнат, няма да могат да им „налеят“ знанията в главата. Нека да им пишат двойките, който каквото си заслужи.
Няма никаква нужда от матури! Всеки ученик да има правото си да учи по каква специалност иска да продължи след като настъпи в гимназията! Толкова проста система на образование няма никъде …
Uchitelite suotvetno ne prepodavat nishto v chas , gubqt vremeto na uchenicite , za da moje posle chastnite uroci po 25lv da vurvqt
Izlagaciq!!!!
Системата е такава в цялата страна. Но в Хасково училищата са превърнати във феодални владения на директорите. Назначават се подставени хора или такива, които си плащат. В едно училище всичко се управлява, структурира, организира и зависи от директора – като се започне от нормативите на учителите и се стигне до тоалетните в училище. Не може приближените на директорката да не си вземат часовете, вечно да им е лошо, все да имат лични проблеми, и на един съвет да не присъстват. Не може да се раздават часове на принципа на сипматията и антипатията, пък на жената на Панайотов да се оставят ДОСТАТЪЧНО лекторски! Не може да работиш с екип от учители на приливи и отливи каквото ти е настроението и винаги да тропаш с крак само и само да докажеш, че ти си директорка. И на всяко нещо което ти се каже да твърдиш обратното. В ОБРАЗОВАНИЕТО НЯМА МЯСТО ЗА ХОРА С КОМПЛЕКСИ, ЛИЧНИ ИНТЕРЕСИ И ТРЪГНАЛИ ДА ДОКАЗВАТ НА СВОЕТО СЕЛО, ЧЕ СТАВАТ ЗА ДИРЕКТОР!
Грехота е дори да наричате този процес в училище образование – безхаберието е пълно. Учениците сами си вземат белижки от личен лекар и извиняват отсъствията си. Още след пети клас се учат на тези номера. Родителите – ни лук яли, ни лук мирисали са напълно невинни – „Аз сутринта го оставих на училище“. Интересът им е до там. На родителски срещи единственият им интерес е ако някой опита да им бръкне в джоба. Учителите от своя страна се научиха на пазарен принцип. Частните уроци не са съществена част от този пазар. По-важни са бройките ученици като цяло – всеки ученик е спонсор на училищния бюджет. При това положение и на най-големия двойкаджия ще му се пише три. Защо да се избира между заплатата и принципите! Да не говорим, че до четвърти клас не може да се повтаря класа! На фона на това директорите на училищата си джиткат далаверите, крадат, колят бесят и се чувстват несменяеми! И ни в клин, ни в ръкав едни велики експерти от РИО Хасково минават от време на време на проверки и най-важното, за което се хващат е да видят къде е плана на урока в тетрадката на ученика! (Нищо, че учениците ходят дори без тетрадки!) Ами с такива специалисти в образованието в днешния 21 век няма как да има образование!
Абе уважаеми родителю, когато накараш твоето отроче да стои в час и да слуша какво говори госпожата може и да научи нещо и дане е нужно да го пращаш на частни уроци. Но когато възпитавате децата си, че в училище не ги учат на нищо важно, че не е необходимо да присъстват в час и дори не споменавате за уважение и послушание към учителите – ТОВА Е РЕЗУЛТАТА! СВОБОДИЯТА докара учениците и образованието до това положение. На поколение от родители без ценности, как могат да бъдат възпитани децата им.
Да сме живи и здрави родителите, които поехме на гърба си цялата простотия с частните уроци и индивидуални занимания. Що се отнася до системата на образованието -такава в града и в България няма! Учителите си подхвърлят децата като клиенти един на друг.
Панайотов що се покриваш,а не си ли виновен и ти!