Информационен ден по програма ФАР–ТГС
Министерство на регионалното развитие и благоустройството организира информационна кампания по схемите за безвъзмездна помощ Устойчиво развитие чрез защита и опазване на водите и био-разнообразието и Интегрирана подкрепа за икономическото развитие и повишаване на заетостта.
Финансирането на двете схеми се осигурява от програма ФАР – Трансгранично сътрудничество на Европейския съюз между България и Гърция, Финансов меморандум 2005 и се изпълняват в пограничния район.
Информационните дни ще се проведат в Смолян, Хасково, Кърджали и Благоевград, в които ще се изпълняват проектите.
Кампанията започва днес в Хасково в сградата на областната администрация, като от 10.30 часа ще бъде представена схемата Устойчиво развитие чрез защита и опазване на водите и био-разнообразието, а 13.30 часа е началният час за представянето на интегрирана подкрепа за икономическото развитие и повишаване на заетостта.
Схемата за Устойчиво развитие чрез защита и опазване на водите и био-разнообразието ще подкрепи изпълнението на проекти в сферата на пречистването и управлението на водите, прилагане на екологични методи в бизнеса, туризма и нововъдения; както и свързани със запазване на био-разнообразието в граничния регион, естествената среда, създаване на еко-мрежи и “зелени” коридори въз основа на установени защитени територии в пограничния регион, заздравяване на еко- и селски туризъм; информационни кампании, насочени към природните ресурси в пограничния регион между България и Гърция.
Проектни предложения се приемат до 6 април. Общата сума по грантовата схема е 5 250 000 евро. Минималната сума, с която ще се финансират отделните проекти е 50 000 евро, а максималната – 300 000 евро.
За финансиране могат да кандидатстват общини, неправителствени организации или асоциации, включително и асоциации от общини, изследователски и обучителни институции и организации.
В срещите за обсъждане на схемата Интегрирана подкрепа за икономическото развитие и повишаване на заетостта могат да участват не-правителствени организации или асоциации, включително и на общини, промишлени или селскостопански камари, търговски, професионални и браншови асоциации, както и такива в сферата на изследователската дейност и обучението и др.; микро или малки и средни предприятия (съгласно изискванията на Закона за малките и средните предприятия); образователни институции, като училища, колежи, университети, професионални училища, музеи.
Със средствата от тази грантова схема ще се финансират проекти за развитие на дейности от трансграничен характер в областта на подкрепа на бизнес сътрудничеството, човешките ресурси и повишаване на заетостта, както и сътрудничеството между образователните и изследователските институции.
Минималната сума на грант е 10 000 евро, а максималната – 150 000 евро. Общата сума по тази схема е 2 800 000 евро за инвестиционни дейности, 1 200 000 евро – за подкрепа на институционалното развитие.