Спряха канал за трафик на хора от Афганистан
Главна дирекция „Гранична полиция“ пресече международен канал за трафик на хора от Афганистан, съобщиха от пресцентъра на дирекцията. Задържани са организаторите на престъпната група от България и Турция.
Подготвените групи са използвали трансграничния канал, като трима или четирима афганистанци са се качвали на международния влак в Истанбул и са пътували до Капъкуле като обикновени пътници, съпровождани от контролиращи лица. Когато влакът наближавал турско-българската граница, контролиращото лице е укривало афганистанците в тавана на вагона, или под седалките на купето.
След като укрие групата, контролиращото лице се сменя с друго, което се качва на последната гара в Турция. По този начин, ако емигрантите бъдат заловени в България, не могат да посочат кой ги е съпровождал.
На българска територия контролиращото лице във влака е поддържало телефонна връзка с други членове на престъпната група. Заедно те са решавали дали укритите ще продължат към вътрешността на страната, или ще скочат в движение от влака преди паспортния контрол.
От границата до ГКПП-Свиленград гара има около 15 километра. Мястото за скачане се избира в зависимост от намаляването на скоростта на влака, както и от обстановката. Групата, която трябва да посрещне чуждите граждани, има задача да набележи неохранявани от полицията места по линията, добавят от дирекцията.
След като скочат от влака, чуждите граждани обикновено се поемат от посрещачи от организираната престъпна група и незабавно се транспортират до Нова Загора, където ги укриват в квартал Шести, докато не се получи потвърждение, че парите за превеждането са заплатени.
Обикновено на водачите се дават по 100 долара на човек, които трябва да покрият нуждите за билети, храна, бензин от Турция до България. След като афганистанците пристигнат в Нова Загора, афганистанските каналджии плащат на българските в Турция по около 1500 долара на човек, уточняват от дирекцията.
Около 15 000 долара на човек излиза трафикът от Афганистан до Англия, където нелегалните емигранти достигат по тяхно желание крайната точка на своето пътуване.
Когато финансовите взаимоотношения са уредени, чуждите граждани се изпращат за София. Първата им работа при пристигането е да отидат в Агенцията за бежанци и да поискат бежански статут. Получавайки временно удостоверение, те могат спокойно да пребивават в България, докато организират следващия маршрут по пътя към Западна Европа.
След проведени оперативно-издирвателни действия, служители на Гранична полиция, с активното съдействие на Окръжната прокуратура в Хасково, установяват, че на 20 февруари т.г. организаторите на канала ще се качат на международния влак, пристигащ от Турция на гарата в Симеоновград, за да посрещнат нелегални емигранти.
Заедно с тях те трябва да слязат на гарата в Димитровград, където ще ги чака микробус за Нова Загора. Към 05.00 ч. на 20 февруари на ГКПП гара Свиленград в международния влак 498, влизащ от Турция, граничните полицаи задържат двама афганистански граждани без документи за самоличност, укрити в тайник под седалките на едно от купетата.
Със съдействието на ОДП – Хасково, в района на жп гарата в Симеоновград са задържани организаторите на нелегалния трафик – О.И. и турския гражданин И. Е.
На следващия ден граничните полицаи задържат и другия основен участник в престъпната група – Д.А. Установено е, че на 6 януари т. г. той е принудил трима нелегални емигранти да скочат от международния влак на около 1 километър преди жп гарата в Свиленград.
При падането си от влака, двама от афганистанците са получили тежки наранявания и по-късно същия ден единият от тях е починал.
Задържаните до момента са обвинени по чл. 321 във връзка с чл.280 от НК (каналджийство, извършвано от организирана престъпна група).
Разпитани са 7 афганистанци, които са влезли незаконно в страната по тази схема. Всички те са потвърдили, че задържаните са организаторите.