5 бона глоба за ползване на блатно кокиче
Да не се използват естествените находища на блатното кокиче в региона като суровина за фармацевтиката през тази година, препоръчаха експертите на регионалната екоинспекция, съобщи за Haskovo.biz пресаташето на РИОСВ Мариана Вълчева. При извършените проверки на трите находища на вида е установено, че плътността на популациите е много ниска, лоша е жизнеността на отделните стръкове на блатното кокиче и броят на отделните растения в една туфа е много малък.
Според експертите основна причина за влошеното състояние на популациите на вида е нарушения воден режим в находищата му. Към причините се добавят пожарите и пашата на домашни животни в местата с блатно кокиче. Това са дейности забранени, съгласно заповедите за обявяване на защитените територии, в които се среща вида.
На територията на РИОСВ – Хасково има три естествени находища на блатното кокиче. Това са защитените местности „Долната ова”, община Любимец, „Лозенски път”, община Свиленград и природната забележителност – „Сазлъка” край село Бисер, община Харманли. Направени са и предписания на общините, на чиято територия се намират находищата да осигурят охрана по местата в периода на вегетация.
При нарушение на определените режими и условия на ползване на вида Законът за биологичното разнообразие предвижда санкции в размер от 100 до 1 000 лева за физически лица и от 200 до 5 000 лева имуществени санкции за юридически лица.
Блатното кокиче е вид защитен по Закона за биологичното разнообразие, с ограничителен режим на ползване. Включен е в Червената книга на България като „застрашен от изчезване вид”. Среща се по мочурливи и периодично заливани ливади, по периферията на някои блата, в крайречни разредени гори и по поречия на реки. Блатното кокиче съдържа алкалоида галантамин, от който се произвежда нивалин и други лекарствени препарати.