Хасковски катък ще търси евро финансиране
Хасковски млекопризводители са решили да регистрират като традиционен за региона произвеждания тук катък. Намерението им е във връзка със субсидиите за храни с признати от Европейската комисия географски означения за произход и на продукти с традиционно специфичен характер.
Производителите могат да разчитат на финансиране ако създадат организации и кандидатстват за одобрение от Европейския комитет за контрол над тези храни.
Безвъзмездната помощ за фермерите и преработвателите могат да достигнат до 3 хил. евро, но само за регистрирани групи производители, е обяснила Емилия Вълчева, експерт в министерството на земеделието пред Дневник.
Досега патентното ведомство е регистрирало около 50 храни и напитки с географско означение за произход, сред които карловска луканка, хисарска минерална вода, тютюн от Джебел и др.
Традиционни храни според досегашното законодателство са тези, които са се произвеждали поне 50 години и в тях са влагани специфични суровини. Новото еврозаконодателство съкращава този срок на 25 години, което ще позволи на българските производители по-лесно да докажат, че даден продукт се произвеждал традиционно в даден район. Българските производители могат да кандидатстват за одобрение на храни с географско означение като смядовската луканка, суджукът от Елена и Горна Оряховица, смилянския боб и др.
За да бъдат одобрени от Европейския комитет, българските производители задължително трябва да се обединят в организации. Кандидатите представят достоверни доказателства за старинността на рецептите, по които се приготвят храните.