„Обедна почивка“ и „чиновник“ били архаизми :)
Нов принос към лексикологията на българския език направи Министерството на държавната администрация. В негов информационен материал, разпространен вчера в Хасково се известява, че думите „обедна почивка“, „чиновник“, „чакалня“ и „пишеща машина“ са безвъзвратно остарели.
За доказателство се цитират извадки от „Речник на излезлите от употреба думи в българския административен език“. Оттам всеки може да научи, че „чиновник“ е „широко разпространен индивид сред държавните учреждения през XX век с неизяснена функция, неясна полза и неограничени правомощия“.
Любопитно е обяснението и за израза „обедна почивка“ – „това е различен по продължителност времеви интервал, в който дадено учреждение, организация или отделен служител не изпълняват рутинните си задължения поради физиологичната необходимост да задоволят хранителните си потребности“. Уточнява се, че през втората половина на XX век терминът е придобил „обиден и подигравателен смисъл“ заради „необосновано спиране на работния процес в държавните учреждения дори и извън обедния времеви пояс“.
От министерството на Ники Василев са приложили и подходяща снимка под всеки цитат, в случай че някой съвсем е забравил как изглеждат посочените архаизми. Липсват инструкции обаче как гражданите да наричат по-европейски уж бившите „чиновници“.