Трима млади астрономи с награди за филм на космическа тема
Трима ученици от клуба „Основи на астрофизика“ в НАОП „Джордано Бруно“ в Димитровград участваха в международен конкурс за триминутен филм на космическа тема, съобщават от общината.
Филмът „Живите спътници“ на Радослав Милев и Яни Янчев, във възрастовата група до 13 години, бе класиран на 4 място, а децата получиха награди.
Конкурсът бе обявен през лятната ваканция от европейската асоциация ASBL MC2, която обединява 3 страни – Холандия, Белгия и България. Целта е да провокира интерес у младежите към Космоса и космическите изследвания. За България национален организатор на конкурса бе Планетариумът на Висшето военно морско училище „Никола Вапцаров“ във Варна.
Участниците трябваше да създадат авторски видео-филм с продължителност от 2 до 3 минути по тема, свързана с космическите изследвания, като имаха възможност за заснемането, монтирането и озвучаването на видео-филмите да използват всички мобилни устройства – смартфон, компютър или таблет. Едно от условията бе видео-фимът да бъде представен от един участник в конкурса или от екип до 3 ученика, като разликата във възрастта на участниците не трябваше да е по-голяма от две години. В конкурса можеха да участват ученици от 9 до 19 години, разделени във две възрастови групи – до 13 години и от 14 до 19 години.
Представените филми бяха оценявани от жури в състав доц. д-р Веселка Радева, директор на Планетариума на Висшето военноморско училище, проф. Диана Кюркчиева, директор на Астрономическата обсерватория на Шуменския университет и проф. Стела Александрова от Белгийската космическа агенция. Сред спонсорите на конкурса са Министерството на регионите на Брюксел, Белгийското министерство на научните изследвания, Европейската астрономическа асоциация и др.
Трима ученици от димитровградския клуб участваха в конкурса във възрастовата група до 13 години. Това са Радослав Милев и Яни Янчев с филма „Живите спътници“ и Клариса Кабзималева с филма „Титан – синият спътник“. И тримата са седмокласници в димитровградското ОУ „Алеко Константинов“.