Експерти и доброволци преброиха 6 600 птици
Над 6 600 водолюбиви птици са преброили през почивните експертите по време на 33-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици, съобщиха за Haskovo.info от регионалната екоинспекция. Резултатие са много близки до миналогодишните, уточниха от там. Наблюдаваните птици са от 68 вида. Преди година са регистрирани 56 вида.
Най-многочислени са се оказали зимуващите във водоемите зеленоглави патици. Преброени са 2 169 екземпляра от вида, като 1 278 от тях са на язовир „Тракиец“. Следващи по численост са големите корморани – 1 181. Това са птици видени в по-големи или малки язовири и по поречието на река Марица. От застрашения от изчезване в световен мащаб малък корморан са преброени едва 46 птици.
За първи път от няколко години насам са наблюдавани много къдроглави пеликани. 215 екземпляра от застрашеният от изчезване у нас вид са видели експертите в големите и топли водоеми. Къдроглавият пеликан в страната ни гнезди само в поддържан резерват „Сребърна“. По време на зимната миграция се среща на малки ята в разнообразни влажни зони и морски крайбрежия.
Други видове водолюбиви птици, наблюдавани през дните на среднозимното преброяване, са зимно бърне – над 600 екземпляра, 93 големи белочели гъски и други. Във влажните зони и по поречието на река Марица в неделя са преброени 69 големи бели чапли, 65 сиви чапли и 44 неми лебеда. Всички те са видове защитени от закона за биологичното разнообразие.
На язовир „Розов кладенец“ е наблюдаван включеният в Червената книга на България в категорията на застрашените от изчезване у нас видове – бял ангъч и няколко клопача – вид патица, отличаваща се с широкия си лопатовиден клюн.
Общо 30 души са участвали в мониторинга на водолюбивите птици през двата почивни дни в Хасковска и Кърджалийска области. Това са експерти от РИОСВ и доброволци от Българско дружество за защита на птиците и „Зелени Балкани“.
По време на преброяването не са констатирани нарушения във влажните зони по лова или режима на защита на защитените територии. Не са наблюдавани и посегателства върху защитени видове птици, но доброволците и експертите са отчели засилено присъствие на ловци край влажните зони.