РИОСВ – Хасково: Рибата в „Студен кладенец“ измира заради жегите
Високите температури и изменението на съдържанието на разтворен кислород във водата са най-вероятните причини за измиране на риба в язовир „Студен кладенец“, съобщават от РИОСВ – Хасково.
Проверката е извършена във вторник, след подаден сигнал ден по-рано за мор на рибата при кърджалийското село Широко поле. Най-вероятно измирането на маломерни сладководни видове риба се дължи на екстремно високите температури на въздуха през последните десетина дни, високата температура на водата и масовия цъфтеж на водорасли, което води до изменение на съдържанието на разтворен кислород, особено в плитчините на язовира, допълват от екоинспекцията.
По време на проверката са взети проби за изпитване от водите на язовира при пункт до Широко поле и на 300 м след ж.п. моста до село Седловина. Резултатите от изпитванията на показателите, извършени на място, показват много високо съдържание на разтворен кислород и превишения на стойностите на pH (активна реакция) за добро състояние на водите на язовира.
Установява се, че нивото на водата във водоема е много ниско и големи площи от него са сухи. По целя бряг се наблюдават умрели малки по размер риби – от 7 до 10 см, предимно бяла риба. Измирането е продължавало известно време, тъй като някои от екземплярите са на суха част от брега, след спада на водите на язовира.
Въпреки, че в района на Широко поле няма производствени или други обекти, изпускащи отпадъчни води в „Студен кладенец“, във връзка с твърдения в някои медии е извършена проверка на предприятие за производство на мастни киселини. За пореден път е установено, че замърсените отпадъчни води от производството се събират в бетонов резервоар, откъдето периодично се изчерпват с автоцистерни и се извозват до определена шахта от канализацията на София, по договор със „Софийска вода“. Движението на автоцистерните се следи с GPS система, в момента всички резервоари са празни, цистерната наближава Пловдив по магистралата. Връзката от последния резервоар към градската канализация е прекъсната.
Извършена е проверка и на Велц инсталация в Кърджали. От края на май инсталацията не работи. Отпадъчните води от площадката, включително дъждовни, се събират в резервоари на входа на пречиствателната станция и периодично се третират и изпускат в приемника язовир „Студен кладенец“. При проверката не се заустват отпадъчни води, взета е проба за анализ от последната камера на пречиствателната станция. Резултатите от изпитванията се очакват в РИОСВ – Хасково следващата седмица.
В опашката на язовир „Студен кладенец“ се заустват и пречистените отпадъчни води от Кърджали и пречистени битови отпадъчни води от Фабрика Бентонит. Всички проверки досега показват спазване на определените им норми и не биха могли да причинят измирането на рибата, допълват от екоинспекцията.
Анализът на резултатите от изпитванията на пробите от язовир „Студен кладенец“ следва да дадат повече информация и насока за причините за измирането на рибата, уточняват от РИОСВ – Хасково.
Haskovo.info припомня, че 21 юли читатели на Haskovo.info сигнализираха за мор на рибата и в река Кайлийка в района на димитровградското село Върбица.
От РИОСВ коментираха, че не са компетентен орган по отношение качеството на водата в реката. На 22 юли е извършен визуален оглед на двата бряга на реката – от моста на главен път I-8, покрай ракиен казан и на 1 км над него.
Установено е, че възможен източник на замърсяване на реката в района е само ракиеният казан, който последно е работил на 16 юли. На собственика е дадено предписание да подаде необходимата информация в Басейнова дирекция за получаване на разрешително за заустване на отпадъчни води или да изгради бетонова изгребна яма, в която да зауства отпадните води от казана, след което да ги предава в действаща пречиствателна станция.
По данни на кмета на селото реката е била пресъхнала за 1 седмица и е възстановила нормалното си състояние преди 4 дни – на 18 юли.
При огледа не е констатирано наличие на умряла риба в реката. Водата в нея е видимо чиста, без цвят и мирис, допълват от екоинспекцията.