Завръщането на черните лешояди в Родопите събра природозащитници от 4 държави
Ивайловград бе домакин на среща на повече от 40 експерти от 12 природозащитни организации от България, Гърция, Португалия и Испания.
Поводът бе стартирането на проекта за завръщането на черните лешояди в Родопите.
Срещата бележи началото на петгодишно сътрудничество между организациите по проекта, координиран от Българското дружество за защита на птиците, съобщават от организацията. Партньор в България е Фондация „По-диви Родопи“.
През следващите 5 години екипът ще работи усилено за създаване на нова колония на черния лешояд в българската част на Родопите. Това ще стане чрез реинтродукция на птици от Испания и опазване на единствената оцеляла местна колония на този вид в Националния парк „Дадия-Лефкими-Суфли“ в Гърция.
Заместник-кметът на Ивайловград Светла Моллова декларира пълна подкрепа от страна на местната управа към предстоящите дейности.
Освен санитари на природата, ограничаващи разпространението на болести, лешоядите са и голяма атракция за туристите, посещаващи района, каза ръководителят на проекта д-р Добромир Добрев от БДЗП.
Една от ключовите дейности е поставянето на GPS/GSM предаватели на 25 птици от Гърция и на над 40 реинтродуцирани в българската част на Източните Родопи лешояди. Проследяващите технологии ще позволят на експертите да следят движението на птиците в реално време и тяхната адаптация в дивата природа на Родопите.
Това ще спомогне за намаляването на основните заплахи за черния лешояд в района, сред които са отравяне, бракониерство и сблъсъци с енергийна инфраструктура.