Водещи новиниЛюбопитно

Дни на поезията „Пеньо Пенев“ организират в Димитровград

Дните на поезията „Пеньо Пенев“ ще се проведат от 27 април до 14 май в Димитровград, съобщават от общината.

Програмата ще стартира с поклонение на паметника на поета в едноименния парк. Вечерта от 17 часа в лятната градина на Градска библиотека „Пеньо Пенев“ ще бъдат изтеглени печeлившите в опознавателната игра „По стъпките на Пеньо Пенев“, организирана от ОП „Детски и младежки център“. Победителите ще получат лаптоп, таблет и външна зарядна батерия (Power Bank). В опознавателната игра, която вече стартира, могат да се включат ученици от 5 до 12 клас от цялата страна, които чрез участието си в нея ще научат повече за живота и творчеството на поета.

На 28 април от 15 часа в Градска библиотека „Пеньо Пенев“ ще се проведе Интерактивен урок, посветен на поета с участието на ученици в община Димитровград. Същата вечер от 17:30 ч. в клуб „Книгоубежище“ любителите на словото ще дискутират на тема „Жените в поезията“.

Програмата продължава на открито на пл. „Поезия“, когато на 29 април ученици от основните и средните училища от града с изразните средства на изкуството ще творят в Пленера „Пеньо Пенев – цветовете и звуците на думите“. В подножието на Скулптурната композиция, известна като Трите музи – вдъхновителки и покровителки на поезията, изкуството и науката, учениците ще пресъздадат в изложба „Индустриална и градска живопис“, сцени от Димитровград, ще звучат поетични стихове и песни в изпълнения на млади таланти.

Пленерът е начин за излизане от рамката на стандартните прояви и има за цел да провокира младите, да развие уменията им и тяхното докосване до изкуството по нов начин, чрез нетрадиционни и провокиращи задачи, които събуждат младежкото любопитство, насърчават креативната работа с текст и междуличностно общуване.
Пространството ще се превърне в пъстра палитра, в която ще цари творчески дух и въображение. На площада учениците ще разгърнат артистичните си способности и литературните си заложби, което от своя страна ще окуражи интереса им към творчеството на Пеньо Пенев.

Поредицата от събития ще продължи на 4 май в ОДТ „Апостол Карамитев“, където ще бъде представен поетичния спектакъл „Завод“ по стихове на Вапцаров. Билетите за него са на символични цени, за да могат желаещите да се насладят на този завладяващ спектакъл.

Художествена галерия „Петко Чурчулиев“ ще предложи на публиката изложбата „Архитектура на една мечта“, която граждани и гости на града ще могат да разгледат по време на поетичните празници. На 14 май от 16:30 часа е предвиден финисаж, преди награждаването на тазгодишните лауреати.

На връх рождения ден на поета – 7 май, Дом-музей „Пеньо Пенев“ ще открие документална изложба „Обич и сурова нежност“ с малко известни факти и произведения за любовната лирика, която заема особено място в поезията на Пеньо Пенев. Стихове, но също писма, ще припомнят за този не широко известен дял в творчеството му. В изложбата ще бъдат показани за първи път оригинални документи от фонда на музея.

Кулминацията на тържествата е на 14 май, когато ще бъдат връчени националната и международна литературни награди на лауреатите за 2026 г.

ПРОГРАМА

ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА ДНИТЕ НА ПОЕЗИЯТА

„ПЕНЬО ПЕНЕВ” `2026

27.04.2026 г. (понеделник)

11:00 часа – Парк „Пеньо Пенев”

ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ПАМЕТНИКА НА ПОЕТА ПЕНЬО ПЕНЕВ

17:00 часа – Градина на Градска библиотека „Пеньо Пенев”

Теглене на победителите в играта „ПО СТЪПКИТЕ НА ПЕНЬО ПЕНЕВ“

 

28.04.2026г. (вторник)

15:00 часа – Градска библиотека „Пеньо Пенев”

ИНТЕРАКТИВЕН УРОК посветен на поета с участието на ученици от училищата в община Димитровград

17:30 часа – Градска библиотека „Пеньо Пенев”

ЖЕНИТЕ В ПОЕЗИЯТА на Клуб Книгоубежище

29.04.2026г. (сряда)

17:00 часа – пл. „Поезия“

ПЛЕНЕР „ПЕНЬО ПЕНЕВ – ЦВЕТОВЕТЕ И ЗВУЦИТЕ НА ДУМИТЕ“

с участието на ученици от училищата от община Димитровград

 

04.05.2026г. (понеделник)

19.00 часа – ОДТ „Апостол Карамитев“

ПОЕТИЧЕН СПЕКТАКЪЛ „ЗАВОД“ по стихове на Вапцаров

 

07.05.2026г. (четвъртък)

17:30 часа – Дом-музей „Пеньо Пенев”

ДОКУМЕНТАЛНА ИЗЛОЖБА „С ОБИЧ И СУРОВА НЕЖНОСТ“

14.05.2026г. (четвъртък)

16.30 часа – Художествена галерия „Петко Чурчулиев“

Финисаж на изложбата „Архитектура на една мечта“

17:30 часа – Градска библиотека „Пеньо Пенев”, Лятна читалня

ТЪРЖЕСТВЕНА ЦЕРЕМОНИЯ ПО ВРЪЧВАНЕ НАЦИОНАЛНАТА И МЕЖДУНАРОДНАТА ЛИТЕРАТУРНИ НАГРАДИ „ПЕНЬО ПЕНЕВ“ за 2026г. и

ЛИТЕРАТУРНО ЧЕТЕНЕ ПО СТИХОВЕ НА НАГРАДЕНИТЕ ЛАУРЕАТИ

Съпътстваща изложба:

„Архитектура на една мечта“ – Художествена галерия „Петко Чурчулиев“

28 април – 14 май 2026г. Финисаж на 14 май от 16.30 часа

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

0 коментара
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Back to top button