Затягат мерките в Хасковско от 3 февруари: заведенията ще работят на 50% до 22 часа – ВИДЕО
Затягат се противоепидемичните мерки в Хасковска област от 3 февруари, обявиха от областния оперативен щаб. Те са разписани в заповед на директора на РЗИ – Хасково.
Причината е, че регион 4, към който спада Хасковска област преминава в етап 3 по заетост на интензивните легла от националния план. Щабът е решил заведенията и казината да работят от 6 до 22 часа при 50% от капацитета си и като се изисква зелен сертификат. На 50% трябва да е капацитетът при масовите мероприятия, центрове за обучение, танцови школи, библиотеки, музеи, театри, кина, концерти, спортни състезания, фитнес центрове, плувни басейни, търговски центрове тип мол над 300 квадратни метра. Забраняват се груповите екскурзии на деца до 18 г. и посещенията им в кина и големи магазини без придружител.
Националният план предвижда 50% от учениците от 5 до 12 клас да преминат на ежеседмична ротация. Предстои междусрочна ваканция и след нея на база заболеваемостта ще се преценява дали да се премине към ротация, обясни директорът на РЗИ – Хасково д-р Соня Димитрова.
От 285 легла в региона за COVID-пациенти има 94 свободни. От 34 интензивни легла 11 са свободни.
14-дневната заболеваемост в Хасковска област е 1 123 на 100 000 души. Най-висока остава тя в община Свиленград – 1 942 на 100 000, Хасково – 1 436 на 100 000, Димитровград – 1 342 на 100 000 души.
От хасковската болница коментираха, че на този етап заразените с Омикрон карат по-леко заболяването и няма толкова силен натиск върху лечебното заведение. Има заразени от всички възрасти, като сред децата има такива на 9 дни, 20 дни, 10-месечни и 10-годишни. Те не са в усложнено състояние и не се налага интензивно лечение.
Вариантът е по-заразен, но повечето медици са ваксинирани и преболедували, като към момента има само една болна медицинска сестра, която отсъства, всички останали са налице. На национално ниво има недостиг на нискомолекулярен хепарин, като другите медикаменти са налице, има и достатъчно медицински кислород. Голям ресурс се отделя за плащане на сметките за ток, като от болницата смятат, че би трябвало да има компенсация и тези пари да се отделят за медикаменти.
Продължават проверките за спазване на противоепидемичните мерки. 575 проверки са извършени през седмицата. Проверяват се заведения, търговски обекти, автогари. Ежедневно се получава информация за карантинирани паралелки, които се проверяват и резултатът е, че децата си стоят вкъщи. 2 073 са подадени, като карантинирани в региона и вече 1 000 са проверени, съобщиха от полицията. От там допълниха, че проверката за карантинираните ученички, които бяха излезли на дискотека в Хасково е към края си и ще бъде заведена преписка в прокуратурата.
ЕБА СИ ЛЪЖИТЕ ! ЖАЛКИ ХОРА , СТИГА СТЕ СТРЕСИРАЛИ НАРОДА ! СТИГА С ТОЯ ИЗМИСЛЕН КОВИД !
Кажи го на близките на хилядите починали и после си помисли кой е жалък
Сега пък Омикрон бил заразял и деца, за пари ли е всичко?
Ами как е производствените цехове искат с пръстови отпечатък да се чекираш. Имало пандемия.Къде е РЗИ