Какво представлява ангренажният ремък и кога трябва да го смените?
Разпределителният ремък е част, която се използва в двигател с газово задвижване за синхронизиране на развитието на задвижващия прът и разпределителните валове. Той е планиран с точно определен твърд зъб, който се свързва със зъбното колело на задвижващия прът и двата разпределителни вала. В резултат на прецизното движение на зъбите на задвижващия ремък всмукателните и изпускателните клапани се отварят и затварят едновременно с цилиндрите.
Двете части на двигателя са свързани помежду си с помощта на зъбен ремък, който иначе се нарича зъбна верига или ангренажен ремък. Частта синхронизира завъртането на задвижващия прът на двигателя и разпределителния вал, за да се отварят и затварят клапаните на двигателя в законосъобразен момент, за да се гарантира безпрепятствено горене. Понастоящем можете да видите значението на зъбния ремък в процеса на запалване на двигателя, тъй като клапаните се отварят и затварят за допускане на комбинацията въздух/гориво и отвеждане на газовите изпарения.
Материали за зъбни ремъци
При планирането и сглобяването на зъбни ремъци в дългосрочен план се използват различни материали, а проучванията постоянно продължават в посока на нови, по-енергични, по-производителни и по-малко шумни варианти.
● Гръбначни ремъци – каучук
● Гръбначни ремъци – полиуретан
● Гръбначни ремъци – плат
най-популярните ангренажни ремъци
- Contitech Timing Belt 5mm Pitch 381mm X 9.4mm
- Contitech Timing Belt 2.5mm Pitch 200mm X 6mm
- RS PRO Timing Belt 2mm Pitch 233mm X 6mm
- Contitech Timing Belt 5mm Pitch 450mm X 15mm
Колко често трябва да сменяте ангренажния си ремък?
Предписаните разстояния варират от 90 000 до 130 000 километра. Предложената продължителност за смяна на ангренажния ремък можете да намерите в плана за поддръжка на вашия автомобил.Всъщност понякога ремъкът издържа много повече километри без подмяна. Виждали сме автомобил с пробег над 200 000 км, на който никога не е сменяна скоростната кутия.Просто ще продължа да проверявам състоянието на колана постоянно и всичко ще е наред“, беше реакцията на собственика.От друга страна, има много случаи, в които ангренажният ремък се скъсва при по-малък пробег от предложения. Обикновено тези преждевременни разочарования се дължат на дефектни или стари ролки и обтегачи, разливане на водни сифони, неподходящо обтягане или разливане на моторно масло.
За тази цел не съществува конкретно уравнение, което да ви подскаже кога да подмените колана си. При всички положения можете да прегледате вещите си за признаци на износване. Обикновено тя е покрита с пластмасови или метални капаци. Можете да посъветвате някого да премахне капаците и да направи визуална оценка на състоянието на ангренажния ремък. Обикновено можете да направите това, като наистина се вгледате в себе си и ако имате достатъчно информация и способности.
Често няма никакви предупредителни знаци преди скъсването на ангренажния ремък. И все пак, ето няколко потенциални маркера, които показват, че това може би е идеална възможност да смените колана си:
- Намалена мощност на двигателя
- Прегряване
- Вибриране или разклащане
- Трудно стартиране на автомобила
- Скърцане или търкане от ремъците
- Шум на тиктакане от двигателя
- Изтичане на масло
- Светлинна индикация за проверка на двигателя
как се сменя ангренажният ремък
Обикновено проблемите с ангренажния ремък се появяват без предварително предупреждение. Няма скърцане, което да ви подскаже, че моментът е настъпил. Ако автомобилът ви е работил добре, а двигателят е спрял неочаквано с гръм и трясък и не иска да се стартира отново, логично е да се е повредил ангренажният ремък. Времето на двигателя трябва да бъде настроено прецизно, в противен случай клапаните и цилиндрите могат да се сблъскат, което ще доведе до скъпи ремонти на двигателя. Ако вашият ангренажен ремък е скъсан, уверете се, че преди да продължите с подмяната на ремъка, не са били повредени клапаните.
- Закупете друг колан, преди да продължите с премахването на предишния
- Събиране на данни за вашия автомобил
- Уверете се, че сте закупили допълнително уплътнения и цименти за уплътнения, необходими за повторното сглобяване
- Отстранете отрицателната връзка на акумулатора.
- Отстранете ремъка на алтернатора.
- Премахнете всички украшения, например сифона за насочване на мощността, алтернатора и вентилатора за охлаждане, за да можете да стигнете до капака на ангренажния ремък.
- Премахнете капачката на търговеца, ако автомобилът ви е оборудван с такава.
- Изравнете маркировката за време
- Решете дали симфоничната балансираща ролка трябва да бъде премахната, за да се премахне капакът на ангренажния ремък
- Премахнете скрепителните елементи или винтовете, които държат капака на разпределителната кутия.
- Проверете дали маркировката на гаечния ключ и на разпределителния вал е разположена правилно.
- Огледайте района около колана за признаци на разлив на масло
- Разхлабете монтажния(ите) болт(и), държащ(и) обтегача на ремъка, като използвате всички уникални апарати за задържане на крилката, следвайки ръководството за помощ.
- Проверете ремъка на обтегача за повреди като драскотини или счупвания
- Плъзнете ремъка от зъбните колела.
- Заменете го с друг ремък и го сглобете отново.
Source of information:
Цялата информация за ангренажен ремък взета от autodoc.bg
Информация за ангренажен ремък взета от zakolata.bg