Участниците в Китна Тракия се увеличават, но са все по-стари
От година на година броят на участниците в Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“ се увеличава и това е добре. Това означава, че българинът има духовна необходимост от това изкуство, коментира пред Haskovo.info председателят на журито и ректор на пловдивската музикална академия проф. Милчо Василев часове след старта на събора.
„Наблюдава се обаче и друга тенденция. Лека по лека участниците застаряват и все по-малко млади хора се явяват“, допълни той. В тази връзка той призова всички ръководители на състави и общини да се обърнат към младите хора, защото на тях им трябва някой да ги подтикне.
„Китна Тракия пее и танцува“ се провежда за 47-ми път в местността Кенана край Хасково. В събора участват 82 фолклорни групи и 50 индивидуални изпълнители от 18 български общини, отбеляза кметът на Хасково, който откри форума.
„Тук на тези поляни става надпяване, надиграване и тук се доказва красотата и истината на автентичния фолклор, тук се пази нашата традиция, тук се вижда онова, което ще съхрани българщината“, каза в словото си градоначалникът. В шеговит стил той пожела на участниците и гостите повече танци и веселие и по-малко кебапчета.
Кебапчийницата обаче не можеше да се оплаче от липса на клиентите. Скарите непрекъснато се зареждаха, а опашката не намаляваше.
| |
Това е отживелица, затова няма млади хора. Младите искат работа, а не само песни и танци. Дайте ни работа.
Не виждам къде е общото между красивата българска традиция и безработицата!? Като нямаме работа да си закопаем главите в пясъка ли?
Ne razbiram komentara na g-n Ivanov,no tova sa nai-istinskite momenti v tradiciite na balgarskiq narod.Za sagalenie y podrastva6toto pokolenie vse po-malko se zabelqzva interes kam folklornata myzika i tanci,no s palen interes -kam ki4a i 4algata.Bolno i grozno!!!!Zatova ,moite nai-dobri pogelaniq za yspeha na organizatorite na Kitna Trakiq i pozdravleniq na kmeta,kato prodalgitel na takava prekrasna tradiciq!!!!!!
Всяко дете може да бъде възпитано от малко на любов към фолклора, но майките ги водят да танцуват БЕЙЛИ ДЕНС, а не народни танци, нормално после да се интересуват от чалга и кич