Софиянци спечелиха лекоатлетическия крос за празника на Хасково

51 участници се включиха в традиционния лекоатлетически крос „Ванко Дяков“, посветен за празника на Хасково – 8 септември.

В 10 часа от Димитровград стартираха 40 мъже и 11 жени, разпределени във възрастови групи. Най-малкият е на 8 г. и се придвижваше основно на колело, а най-възрастните са над 70-годишна възраст.

Първи в Хасково финишира 29-годишният Мирослав Спасов от София. Той участва за пръв път и завърши с резултат 53.54 минути.

При жените най-бърза беше 16-годишната софиянка Памела Ени, която също участва за пръв път в кроса. Нейното време е 56.58 минути.

Кметът Станислав Дечев награди победителите в кроса. Две специални награди бяха присъдени. Мерт Манолов беше отличен като най-малък участник, пробягал разстоянието от Димитровград до Хасково. Специална награда получи и Димо Маринов. Той е един от инициаторите за създаването на крос „Ванко Дяков“. Има основна заслуга за устойчивостта на състезанието и неговото провеждане през годините. Наградата беше присъдена и по повод 80-тата годишнина на известния хасковски атлет.

До финала стигнаха 50 от участниците, допълват от общината. При мъжете в категория „Елит“ третото място спечели Димитър Маринов, второто заслужи Гено Увардов, шампион е Мирослав Спасов.

При жените до 35 години трета се класира Лиляна Георгиева, втора е Надежда Ангелова, първа до финала стигна Силвия Георгиева.
Семейството на Ванко Дяков връчи специални награди за победителите при мъжете и жените.

При юношите на трето място се класира Иван Иванов, втори е Красимир Ангелов, а първото място спечели Вили Вунов. При девойките шампион е Памела Ени.

При жените над 35 години третото място спечели Десислава Дукова, второто е за Росица Белева, а победител е Таня Димитрова.

Във възрастова група мъже 40 – 50 години на трето място се класира Ивайло Кирилов, на второ – Георги Георгиев, а първото място извоюва Иво Ванчев.

При мъжете на възраст 50 – 60 години трети до финала стигна Димитър Стоев, второ място спечели Георги Димитров, а победител в кроса е Недялко Боруков.

При ветераните над 60 години трети е Таньо Пачов, втори е Серьожа Кючуков, победител е Величко Димитров.

При най-опитните над 70 години трето място спечели Ангел Бояджиев, второто е за Васил Николов, а победил е Петър Стоянов.

Традиционният лекоатлетически крос „Ванко Дяков“ се проведе за 38 път. Състезанието е неизменна част от празниците на Хасково и носи името на изтъкнатия хасковски лекоатлет и треньор Ванко Дяков. Наградният фонд на кроса е 5200 лв., осигурени от Община Хасково.