Работодателите в хасковско – резервирани към гъвкавите форми на заетост
70 на сто от работодателите не познават нормативната уредба в областта на гъвкавите форми на заетост. Две трети не са и чували, че за прилагането на дистанционна работа има сключено Национално споразумение между синдикалните и работодателските организации.
Това показва изследване на Центъра за икономическо развитие и компания за маркетингови проучвания, проведено в София, Варна, Бургас, Велико Търново и Хасково. Подборът на областите е базиран на степента им на икономическо развитие. Анкетирани са консултантски фирми, счетоводни къщи, софтуерни и архитектурни бюра, интернет портали, общински администрации.
Независимо, че не са достатъчно информирани, работниците имат позитивна нагласа към работата от вкъщи, се казва в изследването. Готовността им за участие в гъвкави форми на заетост е налице, тъй като не се губи време за пътуване до работното място, намалява се стреса, постига се по-висока концентрация при работа у дома. Същевременно работниците са убедени, че няма да се намали ефективността на работата им.
Гъвкавите форми на заетост, включително работа от разстояние, все още не са достатъчно популярни, сочи проучването. Предимствата се оценяват в достатъчно висока степен: разширяване на кръга от кандидати за дадена позиция, по-висока продуктивност, понижаване на офис разходите. Според мениджърите основното качество, което служителите трябва да притежават, за да работят от дистанция, е самодисциплината. Добрата мотивация и умението за разпределяне на времето са в основата на способността на служителите да се справят успешно с ангажиментите си.
навсякъде в света се прилагат по-гъвкави форми на заетост не само като час т.е не работа от 9-18 часа, а различно гъвкаво време прилагодено спрямо работещият, както и работа от в къщи – която според много проучвания се оказала по-ефективна – трябва да се работи у нас много в тази област да се запозначт и работодателите и работещите