Японски археолози пишат доклади за Александровска гробница
Японски археолози ще популяризират в родината си гробницата край хасковското село Александрово. Това съобщиха самите те след като разгледаха тракийската гробница и останали впечатлени от реализма на Музея на тракийското изкуство.
Рийчиро Обара, Казуоки Такеучи и Хидео Икеда са членове на Японската асоциация на археолозите и Японската асоциация за древни азиатски цивилизации. Вече 10 години след пенсионирането си тримата учени обикалят света и изучават останки от различни народи и цивилизации. Причината е, че информацията, която присъства в японските учебници и книги се различава от действителността. „Обикаляме, за да разберем различните цивилизации“, обясни Рийчиро Обара.
В Музея на тракийското изкуство край хасковското село Александрово са ги впечатлили две неща – добре организираният музей, който е достъпен за обикновените хора и добре изпълнените стенописи.
Тримата японски археолози проявили интерес към древната тракийска култура след изложба в островната азиатска страна по време на която били впечатлени от обработката на злато и сребро. Миналата година те присъствали на туристическо изложение в Япония, където чули за Хасково и това станало причина за визитата им в региона.
Освен Александровската гробница Рийчиро Обара, Казуоки Такеучи и Хидео Икеда са посетили гробницата в село Свещари и Казанлъшката гробница.
„Тракийските гробници в България са прекрасни и като се има предвид факта, че тази край Александрово ще кандидатства за включване в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО е добре тези паметници на културата да се популяризират„, препоръча Обара. В тази връзка той и колегата му ще напишат два доклада, които ще изнесат пред членовете на Японската асоциация на археолозите и Японската асоциация за древни азиатски цивилизации. Тримата учени са категорични, че ако Александровска гробница бъде популяризирана и в местната преса потокът от японски турски към България и в частност Хасково ще се увеличи.