Хасково

НАП следи още 53 групи стоки с висок фискален риск

ИлюстрацияОще 53 групи стоки с висок фискален риск следи звеното за фискален контрол на Националната агенция за приходите.

Допълнителните стоки, чието движение в страната е обект на фискалните агенти, са одобрени със заповед на министъра на финансите и добавени към първоначалния списък, подписан в началото на тази година.

Както е известно от януари 2014 година НАП започна мониторинг на стоки с висок фискален риск за бюджета по всички вътрешни граници на България с държави от ЕС. Контролът е физически и документален, като освен по границите, се осъществява и във вътрешността на страната, а именно на местата, където под данъчен контрол се разтоварва стоката. В началото като рискови бяха определени 18 групи стоки, сред които основно меса, плодове, зеленчуци, брашно, захар, олио, мляко.

Сега обхватът на стоките е допълнен с още плодове като ягоди, дини, праскови, пъпеши, череши и някои екзотични – авокадо, гуайави, манго. Включени са и редица видове риби – пъстърва, лаврак, сьомга, калкан, риба тон, херинга и други, а също зехтин, маслини, миди и скариди.

От началото на годината фискалните агенти в страната са извършили над 42 000 проверки, които са обхванали повече от 500 милиона килограма рискови стоки. На близо 11 000 превозни средства са поставени пломби.

Припомням, че от средата на месец май инспекторите работят и по външните граници на страната съвместно с Агенция „Митници“ и Агенцията по безопасност на храните, където освен товарни, се проверяват вече и лекотоварни превозни средства. Така в Южна България, НАП следи движението на стоки освен на ГКПП „Капитан Петко войвода“ и на ГКПП „Капитан Андреево“.

guest
Въведете Вашето име
Въведете своя и-мейл адрес

Haskovo.info не носи отговорност за коментарите. Моля, пишете на кирилица и не използвайте обиди, клевети и лични нападки. Подобни коментари може да бъдат премахнати. Можете да докладвате за неподходящи коментари чрез формата за контакт в сайта.

0 коментара
Най-стари
Най-нови Най-харесвани
Inline Feedbacks
Вижте всички коментари
Back to top button