Кръгла маса и „Съкровищата на световните музеи“ в библиотеката
Регионална кръгла маса „Библиотеките – привлекателни центрове за учене през целия живот“ в рамките на Десетата юбилейна национална библиотечна седмица 11 – 15 май се проведе в Регионална библиотека „Христо Смирненски“.
Форумът бе открит от директора на библиотеката Кирилка Страшникова. Тя прочете и обръщение на Българската библиотечно-информационна асоциация.
Бяха изнесени презентации на темите: „РБ „Христо Смирненски“ – обучителен център с традиции“, „Иновативни подходи в дейността на Градска библиотека „Пеньо Пенев““, „Да се учим, да научим“, „Европейските програми за УЦЖ и обществените библиотеки – възможност за обмяна на добри практики“.
Кръглата маса завърши с дискусия и подписване на Меморандум за сътрудничество и партньорство.
Във фоайето на библиотеката пък може да бъде разгледана изложбата „Съкровищата на световните музеи“. Експозицията е по случай националната библиотечна седмица и е посветена на Международния ден на музеите – 18 май, 250-годишнината на Ермитажа и 145-годишнината от създаването на музея „Метрополитън“ в Ню Йорк.
Експозицията представя албуми, с някои от най-прочутите произведения на изкуството, които се съхраняват в Ермитажа, Лувъра, Британския и Берлинския музей, Оръжейната палата в Москва, музея „Метрополитън“, Египетския музей в Кайро и др., разказа за Haskovo.info Росица Тодорова, библиотекар в отдел „Изкуство“.
Посетителите на изложбата могат да видят снимки на най-голямата ваза в света – Коливанската, която тежи 19 тона и е сред емблемите на Ермитажа, короната на Екатерина Велика, направена от 5000 брилианта и призната за най-красива в Европа, прочутата „Мона Лиза“ на Леонардо в Лувъра, а също така златната погребална маска на Тутанкамон.
Централно място в изложбата е отделено на находките, свързани с България и българската история, които са пръснати в музеите по целия свят. Сред тях са златното съкровище на Кубрат в Ермитажа и съкровището на Кубер край албанското село Врап, което се пази в Ню Йорк и Истанбул. Отделено е място и на част от най-известните български писмени паметници от Средновековието.
Изложбата може да бъде разгледана в централното фоайе на библиотеката до 28 май.