Психолози: Младите все по-често страдат от тежки депресии
Младите хора на възраст между 20 и 34 г. все по-често страдат от тежки депресии, около това мнение се обединиха психолозите Кремена Станилова и Красимира Богданова на пресконференция в РЗИ-Хасково.
Повод за срещата с журналисти е утрешният Световен ден на психичното здраве с мото „Психично здраве с достойнство“.
По думите на Богданова най-висок процент – 11.4 е този на тревожните разстройства, следван от разстройства на настроението и злоупотребите с алкохол и наркотични вещества.
Станилова обясни, че младите са все по-лабилни психически, защото са продукт на консуматорско общество, в което връх взима материалното, а все по-малко внимание се обръща на душевните, междуличностни и морални проблеми. По нейни наблюдения младите често си мислят, че всичко им се полага и са в тясна зависимост от своите родители. Тя говори и за синдрома на непрекъснатата и удължена пъпна връв. Станилова заяви, че в момента, когато се осъзнае, че нищо не ми се полага в този живот, се стига до много силна фрустрация, от където тръгват и проблемите.
Станилова цитира и изследване в което едва 20% от хората в развитите държави са психично здрави, които притежават способността да пускат нещата от своя контрол – „да става каквото ще“, като същевременно запазват своята добронамереност и без наивност имат здрава връзка със себе си и околния свят. Те обаче са възприемани от останалите хора като ненормални, които в същото време се стремят към техния начин на живот, в който проблемите се разрешават с позитивна нагласа.
Специалистите препоръчаха, хората които усетят нужда от консултация с психолог, да не отлагат и да потърсят помощ за да се избегнат усложненията.
Чакайте сега когато говорим за неща свързани с психикта и болестите свързани с нея думата имат ЛЕКАРИТЕ ПСИХИАТРИ а не психолозите Така че богданова и станилова да не си навират ГАГАТА където не им е работата