С нови биологични методи спасяват съхнещите гори
На територия на Държавното горско стопанство Хасково ще бъде използвано ново средство за борба срещу бръмбара корояд и други вредители по горите.
Проблемът с поразените иглолистни гори датира от няколко години. От средата на 2016 г. изсъхналата иглолистна гора нараства като процент в цялата страна Според експертите най-ефикасният начин за справяне с проблема е изсичане на засегнатите дървета. Ако след това няма естествено възобновяване на местни широколистни видове, се пристъпва към залесяване.
По данни на Югоизточното държавно горско предприятие в Сливен короядът е нападнал 64 хектара иглолистни гори в хасковското горско стопанство. От болести са засегнати 96 хектара.
Сега Институтът за гората към БАН ще разработи чисто биологични методи за борба с вредителите, без да се използват пестициди или други химикали. Те ще се приложат за първи път у нас. Целта е бързото и ефективно опазване и защита на флората и фауната, информират от Регионалната дирекция на горите в Кърджали.
Средствата идват от програмата за Трансгранично сътрудничество Гърция – България. Партньор в общите трансгранични политики за защита на горите е управителният орган на Националния горски парк Дадия-Лефкими-Суфли, който се намира в центъра на областта Еврос и периферията на Родопите в Гърция.
Това не става от тоя бръмбар, а е от дървената мафия!!!
За бръмбар корояд разбрахме че се готви СРЕДСТВО а за бръмбър гербаджия ще се помисли ли
СТАВРИ не се притеснявай за бръмбъра -гербаджия той непрекъснато е по чужбината и рядко се прибира в държавата
А бръмбара мангорез от сем. Ромамалцинидея ще го санкционираме ли, ще го интегрираме ли…. Или с биокастрация…
На КЕНАНА сме с внучето минавогромен самолет и внука възкликва –– дяда дяда Бат Бойко пак отива някъде ами той беше вече в Русия Украйна Косово Албания Германия Ооооооо досетих се възклоква малкия хитрец –сега отива в България там не е бил скоро