Пожарникари: Пазете гората! Стотици декари изгоряха през 2012-та в Хасковско
В началото на лятото Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ стартира информационно-разяснителната кампания „Спри горските пожари – научи как“.
Причината е, че през последните години летните месеци са пагубни за горския фонд, тъй като горските пожари зачестиха и системно нанасят сериозни щети на стопанството и околната среда. Често водят и до човешки жертви.
През 2012-та в Хасковско са регистрирани 40 горски пожара, съобщи инспектор Пламен Петков от Областната противопожарна служба в Хасково. За 18 от тях има съмнения, че са причинени умишлено, но реално няма наказани, тъй като извършителите не са установени.
Миналата година има само един горски пожар, завършил със задържан подпалвач. Това е 31-годишен мъж от село Динево, който е шизофреник и често палел огън, дори и в дома си. Пред униформените той сам признал, че на 9 август е палил огън в гората, от който тръгнал големия пожар край селото. Haskovo.info припомня, че само при този инцидент огънят обхвана 2 500 декара площ, от които 1 500 декара – широколистна гора.
15 от горските пожари, регистрирани миналата година в Хасковско са причинени заради небрежност. Останалите са в следствие на огневи работи, техническа неизправност и природни явления.
За да опазим зеленото богатство на страната, стриктно трябва да спазваме правилата за пожарна безопасност:
- Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в горима и леснозапалима среда! Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.
- Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места. (Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. Подгответе си тупалки – /предварително/ от гума или /на място/от зелени клони, с които да действате в случай на пожар).
- Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
- Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър – той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция.Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне! За недопускане на самозапалване прясното сено е необходимо да се складира на купи само след като изсъхне напълно.
- За да се предотвратят пожари, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под тях трябва да се оформят просеки в горите, които да се поддържат свободни и чисти от суха растителност.
- Абсолютно е забранено паленето на стърнищата.Собствениците на гори трябва да знаят, че са задължени да спазват и изпълняват всички лесоустройствени мероприятия, които са предвидени в нормативната уредба по отношение стопанисването на горите.