Проучват функциите на скалните ниши в Глухите камъни
Регионалният исторически музей в Хасково работи заедно с учените проф. Лин Ролър (University of California, Davis), доц. д-р Майя Василева (НБУ) и доц. д-р Юлия Цветкова (СУ) по обект Глухите камъни.
Освен документацията на находките, работата обхваща и обработката на внушителния обем от керамика, съхранявана в базата в село Малко Градище, в което се включиха колегите д-р Магелон Бастид (École française d’Athènes), реставраторът на керамика Мая Николова (РАМ Пловдив), а като практиканти – д-р Франциска фан Бурен (KU Leuven) и Николай Пенев (докторант към СУ).
Извърши се и верификация на документираните многобройни скални ниши и изсичания на обекта Глухите камъни, наблюдавани на множество обекти от Източни Родопи.
Надяваме се с подготовката на публикацията на обекта да се предложат по-убедителни интерпретации за функциите и датировката този вид скални изсичания, чието предназначение до момента е неизвестно и предизвиква множество спекулации, допълват от музея.
Един от епизодите във филма на РИМ-Хасково „Загадки и истории в музея“ включва обект Глухите камъни и разказва за „Тайната на древния символ“, открит там.
Едни пари да усвоим!