В хасковския музей представиха нашумяла книга на проф. Веселин Янчев
Осем години проф. Веселин Янчев, ръководител на катедра „История на България“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е работил над новата си монография, която бе представена в Регионалния исторически музей в Хасково.
Заглавието „Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Септември 1923 година. Провалът на едно поръчано въстание“ е предизвикало голям интерес не само в научните среди, поради което се наложило издаването на нов тираж.
Един от изводите е, че въстанието през септември 1923 г. не е плод на мисленето и стратегията на българските комунисти. То им е наложено. Изисква се от тях да постъпят по този начин в името на световната пролетарска революция. България и Балканите се разглеждат от Москва и от Комунистическия интернационал като един от възможните пътища за дестабилизация на Европа и промяната на ситуацията след края на голямата война.
Изследването е базирано на фактите и документи от българските и руски архиви, а също и на Комунистическия интернационал, създаден през 1919 г. в Москва по инициатива на Ленин и партията на болшевиките.
Проф. Янчев разбива стари клишета, не всеки историк би се наел да го направи, каза проф. Милко Палангурски от Великотърновския университет, който е рецензент на книгата.
Коминтернът възлага на българските комунисти още през 1922 г. да организират въстание у нас, каза авторът на новата монография. Въпреки провалът Москва нарежда на БКП да готви нов въоръжен бунт през пролетта-лятото на 1924 г. Това е едно противодържавно въстание, лошо организирано, лошо подготвено, пожертвало свои партийни кадри, което се превръща в главен аргумент на комунистическата партия за нейното овластяване и за нейното управление, допълни той.
У нас обаче днес има среди, които смятат, че историята е наука, неподлежаща на нова интерпретация, допълни проф. Янчев.
Научните интереси на проф. Веселин Янчев са в областта на военната, политическата и институционалната история на България след 1878 г. Автор е на книгите „Офицери без пагони. Съюзът на запасните офицери в България. 1907 – 1945“ (2000, 2021), „Службите за охрана в България. От княза до президента. 1879 – 2013“ (2013), „Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Българският опит. 1879 – 1912“ (2006), „Армия,
обществен ред и вътрешна сигурност между войните и след тях (1913 – 1915 и 1918 – 1923)“ (2014).